Lemmiklooma registreerimine

Lemmikloomade register on avalik portaal.

Portaal on loomaomanikule abistavaks infoks, kuidas loomi lisada, andmeid vaadata ning muuta. Lehel on looma otsimise võimalus looma märgistusnumbri alusel.  Samuti saab lisada ka kuulutusi kadunud või leitud lemmikloomade osas.

Teenuse nimi on „Lemmiklooma andmed ja registreerimine LLR“ ja selle kaudu saab loomaomanik muuhulgas tutvuda enda nimele registreeritud loomade andmetega, muuta oma kontakte, lisada ise tasuta registrisse veterinaari poolt kiibistatud loom ja teavitada looma surmast.  

Lisaks eelpoolnimetatud üleriigiliselt toimivale lemmikloomaregistrile eksisteerib ka Eesti Väikeloomaarstide Seltsi poolt peetav lemmikloomaregister.


Kui kass või koer on kadunud

Kui koer või kass on kaduma läinud, tuleb alustada võimalikult kiiresti looma otsinguid: kogu infot lähinaabritelt ja pöördu piirkonnas asuvate külavanemate poole – päris tihti viib looma leidmiseni ka teate avaldamine kohalikus lehes, Facebookis või raadios. 

Soovitav on ühendust võtta kohaliku omavalitsusega 452 0479, 512 8987 või Saaremaa Lemmikloomade Turvakoduga tel. 5837 0708.

Mikrokiip on sinu lemmiklooma kaasaskantav isikutunnistus. Igal leitud loomal kontrollitakse kiibi olemasolu – seega tagab lemmiku nõuetekohane märgistamine tema omanikku kiire leidmise ja teavitamise.


Kui saabunud on tundmatu kass või koer

Kui teie koju on saabunud tundmatu kass või koer, kes häirib teie elukorraldust ega näita lahkumismärke, siis informeerige sellest hiljemalt 14 päeva jooksul Lääne-Saare Vallavalitsust (telefonil 452 0479, 512 8987, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.). Soovitav on saabunud looma esimesel võimalusel ka pildistada ning fotot oma tutvusringkonnas levitada. Võimalik, et tegemist on kellegi kaotsi läinud lemmikloomaga.

Kui naabrite koer või kass viibib võõral territooriumil palume Teil esmalt naabrit noomitada. Kui sellest pole abi, palume Teil esitada Lääne-Saare Vallavalitsusele vabas vormis avaldus hulkuva looma fotoga.


Vastutustundlik loomapidaja

Vastutustundlik loomapidaja suhtub oma lemmikusse lugupidavalt ja hoolivalt ning leiab aega temaga tegelemiseks. Ta teab ja tunneb loomapidamise üldnõudeid, milleks on vastavalt looma liigile ja eale tagada ja võimaldada:

1) kohases koguses sööta ja joogivett;
2) sobiva hoolduse;
3) sobiva mikrokliima ja ruumi või ehitise, mis rahuldab liigile iseloomulikku liikumisvajadust;
4) muu looma terviseks ja heaoluks vajaliku.

Vastutustundlik loomapidaja teab, et loomapidamisel on keelatud kasutada vahendeid või seadmeid, mis võivad looma vigastada. 
Samuti arvestab vastutustundlik loomapidaja oma lemmiku pidamisel ka teiste kaaskodanikega, sh nende turvalisusega ning avalikus kohas viibimisel heakorra tagamisega, tundes seejuures oma piirkonna kehtestatud koerte ja kasside pidamise eeskirja

Eesti loomakaitsjate Liidu ülevaade koerte pidamise nõuetest: pdf

Põhinõuded lemmiklooma pidamisele: http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=911


Lemmikloomade pidamisega seotud õigusaktid

Kasside ja koerte pidamise eeskirjad

Lemmikloomade pidamisega seotud mõisted, kohustused, õigused ja muud loomapidamisega seotud asjaolud on fikseeritud lemmikloomade pidamise eeskirjas. Hetkel kehtivad Lääne-Saare valla erinevates osades erinevad eeskirjad.


Veterinaariteenus

Lemmikloomadega seotud küsimustes saab pöörduda Saaremaa Veterinaarkeskuse poole

Lääne-Saare valla Kaarma ja Lümanda piirkonna volitatud veterinaararst on Aili Viin (453 6505, 5190 0381, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)

Lääne-Saare valla Kärla piirkonna volitatud veterinaararst on Toivo Lõhmus (528 0767, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)